MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Sevgililer Günü'nün önemi

13 Şubat 2020, 18:27

Efraim Pala


M.S. 3. Yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius, ordudan ayrılmaları engellemek ve orduyu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamış. O dönemde yaşayan Aziz Valentine, gizli gizli nikâhlar düzenleyerek gençlerin evlenmesini sağlamış. Aziz Valentine’nin gençleri gizlice nikâh yaptığını öğrenen İmparator II.Claudius, M.S. 270 yılında Aziz Valentine’yi yakalatmış. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine 14 Şubat’ta idam edilmiş. 

Rivayete göre Aziz Valentine, insanların hastalıklarını iyi edermiş. İyileştirdiği hastalarını motive etmek için de bahçesindeki çiçeklerden verirmiş. Ölümünden sonra da gençler Aziz Valentine’nin anısını yaşatmak için 14 Şubat'ta birbirlerine çiçek vermeye devam etmişler.

Sevenleri sonraki yıllarda 14 Şubat'ı, adına ilan edilen bir bayram günü olarak kutlamaya başlamışlar. Bu sebeple bazı toplumlarda 14 Şubat "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine'sDay) olarak biliniyor. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılmaktadır. Bu nedenle sevgiyi ifade ettiği için, her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer Günü kutlanmaktadır.

Yüzyıllardır süregelen Sevgililer Günü kutlamalarında günümüz dünyasında, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Trilyon doları bulan alışveriş yapılmakta ve milyarlarca mesaj atılmaktadır. Bunun yanı sıra tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır. Ekonomi canlanmaktadır.

Bu hediye alışverişlerde kredi kartlarının kullanımı her yıl yüzde 35 civarında arttığı ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde kredi kartlarının kullanımı 14 Şubat Sevgililer Günü haftasında yaklaşık olarak 10 milyar TL’lik satışa ulaşmaktadır. Online satış yapan firmaların satışlarındaki artış bu özel günlerde zirveye çıkmaktadır. Verilen siparişleri yetiştirmek için de bu alışveriş şirketlerinin yoğun çalıştıklarını da gözlemlemekteyiz.

En önemli satışlar ise, fiziki satışlarda oluşmaktadır. Sevgililer birbirlerine takı, mücevher ve hediyelik eşyalar alarak sevgilerini ifade etmektedirler. Ama sevgililer maddi değeri yüksek hediye almak yerine romantik bir akşamda, birlikte baş başa yenilen yemekte bir başka harcama kalemini oluşturmaktadır.

Sevgililerin birbirlerine verdikleri değeri ifade edebilmek için, Aziz Valentine’nin yaptığı gibi hiç ölmeyecek olan klasik hediye verme geleneği olan gül veya çiçek verilmesidir. Birbirlerini seven insanların sevgilerini ifade edebilmeleri için, küçük bir kırmızı gül hediye etmesi de yeterli olabiliyor.

Bence, siz de sevginizi ispat etmek için hiç beklemeyin. Doğru bir çiçekçiye gidin; sevdiğinize ve saygı duyduğunuza bir çiçek alın.

Değer verirseniz, siz de değerli olursunuz.

Sevgi ile kalın, mutlu olun. Tüm sevgililerin, Sevgililer Günü kutlu olsun.

Bu makale 1356 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci