MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Yaşar Kılıç

Kaptan zeytin alınırsa ne olur?

13 Şubat 2020, 18:28

Yaşar Kılıç


Zeytin hasadı başlamadan büyük üreticilere zeytinlerini kaplarına koymaları ve kaptan zeytin alacağı söylenseydi ne olurdu?

Bu sorunun cevabını vermeden önce mevcut duruma bakalım.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa yaptığı açıklamalarda, kota uygulamasının zorunlu olduğunu ve üreticilerin birliğe sahip çıkmak için zeytin vermeleri gerektiğini söylemişti. Sonuç itibariyle birlik kota uyguladı. Üretici, birliğin kendilerine verdiği kota kadar zeytinini birliğe verdi. Yani başkanın dediği gibi üretici, zeytinini vererek birliğine sahip çıktı.

Mevcut yönetimin yıllardır uyguladığı bu alım politikası sonucunda üreticinin kabındaki zeytin de para yapmadı! Tüccar üreticinin kabından, birliğin çiğ alım fiyatının altında zeytin aldı. Üretici; kabında olgunlaşırken fire veren zeytinini tüccara verirken, hem kilodan, hem de düşük fiyatla zeytin satarak zarar etti. Yani üretici; başkanın dediği gibi zeytinini kendisine verilen kota miktarı kadar verdiğinde hem birliğinin, hem de kendisinin zarar etmesine sebep oldu.

Peki bu durumda üretici, birliğine nasıl sahip çıkar?

Üretici, tüccara birliğin verdiği fiyatın üzerinde ürününü satarsa sahip çıkmış olur. Böylece hem üretici, hem de birlik daha çok kazanmış olur. Birliğin de daha çok zeytin satmasına sebep olur.  

Şimdi kendimize bir soru soralım.

Tüccarın hem çiğden, hem de kaptan birlik fiyatının altında zeytin almasının sorumlusu, birliğine sahip çıkan üreticiler mi, yoksa yöneticiler mi?

Birlik kaptan zeytin alırsa ve büyük üreticiler zeytinlerini kaba koyarsa ne olur?

Öncelikle küçük üreticiler, ürünlerinin hemen hemen tamamını birliğe vereceğinden dolayı tüccarın karşısında mağdur olmazlar. Tüccarın karşısında direnemez, pazarlık yapamaz hem kendilerinin hem de büyük üreticilerin zarar etmelerine sebep olurlar.

Büyük üreticiler zeytinlerini kaba koyduğunda ise, birliğin üzerindeki üreticinin elindeki çiğ zeytini alma baskısı ortadan kalkar. Tüccar da, çiğ zeytini birliğin verdiği fiyatın üzerinde almak zorunda kalır.

Birlik kaptan zeytin almaya başladığında; üreticinin en büyük sıkıntısı olan kaptaki zeytinin fiyatının belirsizliği de ortadan kalkar. Birlik, kaptan zeytin alım fiyatlarını açıkladığında, tüccar ise üreticiden, birliğin verdiği fiyattın üzerinde alım yapmak zorunda kalır. Böylece üretici kazanırken birlikte daha çok zeytin satarak birlikte kazanır.

*

Birlik, daha çok zeytini satması ve kazanması için tüccardan ucuza alıp, pazarda üreticiye tüccardan ucuza satarak yapabilir. Eğer bu sene birlik, kaptan zeytin alacağını açıklasaydı, büyük üreticiler zeytinlerini kaba koyacağından birlik 42 bin 500 ton almazdı. Bu miktar bana göre 30 bin tonlarda kalır ve elinde yaklaşık 80 milyon öz sermaye olacağından, kalan bu  öz sermaye ile üreticinin kabından zeytin alırdı.

Şimdi ise kendimize şu soruyu soralım.

Birlik, 340 milyon sermaye ile 42 bin 500 ton zeytin alıp satarak mı, hem kendisine hem de üreticisine kazandırır? Bu yıl üreticiden yaklaşık 30 bin ton çiğden zeytin alsaydı ve kaptan zeytin alacağının garantisini verseydi ne kadar zeytin alır ve satardı?

Babası zeytin ticaretiyle uğraşan bir arkadaşıma, "Babana 9 milyon öz sermaye versek ne yapar" dediğimde, "Bu kadar büyük öz sermaye hangi tüccarda var ki! O sermaye ile piyasanın altını üstüne getirir, Türkiye ‘de üretilen zeytinin nerdeyse tamamını alıp satar" yanıtını verdi.

Maalesef yöneticilerimiz ellerindeki, öz sermayenin büyüklüğünün ve bu sermaye ile neler yapılacağının farkında değiller. Demek ki, yanlışlıkla arkadaşın babasına veya herhangi bir tüccara 80 milyon lira öz sermaye versek, dünyada üretilen zeytinin ve zeytinyağının nerdeyse tamamını alıp satabilir!

Bu makale 21728 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci