MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Güçlü Sosyal Demokrat Parti kurulmalı..!

28 Şubat 2020, 22:18

Mehmet Aktoprak


Bugünlerde siyasi arenada kıpırdamalar başladı. Eski politikacılar, siyasi arenada boy göstermeye ve fikir babası olmaya devam ediyor. TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye’nin güçlü bir sağ partiye ihtiyacı olduğunu ve bunun içinde çalışmaların olmasını tavsiye ediyor. Ve… Sağlık eski Bakanı Rıfat Serdaroğlu aynı düşünceleri seslendiriyor.

Tanju Cılızoğlu ile yaptığı söyleşide, "Merkez sağ yenilenip ayağa kalkmalı” diyor. Devamla “Yeni merkez sağ Atatürkçülüğe, vatanseverliğe, laik Cumhuriyete, Ulusal Birliğin korunmasına sahip çıkmalıdır.” Ve… BOP Eşbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle Türk Ordusu itibarsızlaştırılıyor, bir ülkenin direnci ve büyüme hızı körleştiriyor. Ve… “Merkez sağ kadroları bugünlerde bir ışık bekliyor. Bu ışıktan en çok ürkenlerde erki eline geçiren cemaat ve tarikatların en büyük kötülüğü DP büyük kongresinde cemaat etkisiyle beklenen ışık yanmadı” diyerek, siyasi görüşte olduğu DP’yi de kınıyor.

Ve… O günden bugüne kadar geçen süreçte ortaya konulan siyasi güce ne oldu? Sorunun cevabını kimler verecek?!

Eski siyasiler mi? Yoksa(!) şimdiki siyasiler mi?

Serdaroğlu açıklamasının devamında; "Merkez sağda vatandaşların inançlarına saygılı olunmalı derken, illegal cemaat ve tarikatlara yüksek sesle karşı olunmasını istiyor. Bilhassa dış politikada Mustafa Kemal’in koyduğu 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' ilkesi benimsenmelidir. Bugün uygulanan dış politikanın yetersiz kalışıyla başlayan, sınır komşularımızla oluşan huzursuzluk…Bilhassa Suriye ile bozulan ilişkiler sonucunda muhaliflerin Yayladağı’nda kurdukları kamplar Türkiye’nin başını arıtacak seviyeye gelmeye başladı”..

Siyasi arenada değişen birçok değişiklikler gibi eski politikacıların tekrar politikanın içinde yer almalarını istemeleri yadırganacak bir durum değil. Senelerini politikaya veren bu insanların tekrar ülke politikasına katkı vereceği düşüncesinde olabilirler. Bugünkü siyasi arenada merkez sağ-sol partilere duyulan ihtiyaç eskisine göre daha çok ihtiyaç duyuluyor. Demokrat Parti'nin açtığı Amerikan politikası sonucunda ülkede çoğalan Amerikan şirketleri… Bunun yanında önü açılan toprak satışlarının getirdiği toprak kayıpları. Bunlar şimdilik kaydı ile dengeleri bozmayabilir… Ama şimdilik tehlikeli olmayabilir(!)

İlerleyen zaman içinde ne olabileceğine karar verecek iktidarın politikası değişebilir mi?

İktidar değişikliği sonucunda bu topraklara yerleşen ve bir kısmı Türk vatandaşı olan ve mülk sahibi olan bu bireyleri yurt dışına atmak mümkün mü?

Hangi parti iktidar olursa olsun, bu bireylerin Türk toplumuyla özleşmesi ve tapulu emlakleri var ise; hiçbir şey yapılamaz… Bu insanlar Türk pasaportuna sahip vatandaşlarımızdır...

CHP VE ECEVİT...

CHP’nin etkisiz kalan politikası sonucunda merkezde bir sol partinin kurulması her zaman gündemde. Bu vesileyle beklenen kadrolaşma tamamlandığı zaman ortaya çıkışı da hızlanmaya başlayacak. Ecevit gibi liderin yeri doldurulamadı… Bu nedenle, solda istenilen hareket potansiyelinin oluşturulamaması da bir problem yaratmaktadır..

Bülent Ecevit ile CHP iki defa iktidar oldu. İlk hükümeti Adalet Partisi'nden aldığı 11 milletvekiliyle kurdu. Sonradan yolsuzlukların çıkışıyla Ecevit hükümeti istifa etti. Daha sonra CHP-MSP koalisyon hükümeti kuruldu. Bu hükümetin en büyük icraatı Kıbrıs’a yapılan çıkarma sonucunda; Kıbrıs Fatihi Ecevit ve Mücahit Erbakan söylevleri sonucunda koalisyon hükümette başlayan iki başlı yönetim sonunda hükümet istifa etti. Bunlar Bülent Ecevit’in denediği ve başarılı olamadığı iki hükümet denemesinin sonuçlarıdır.

Merkez sol partinin oluşumunu sağlayacak olan kadroların güçlü felsefesi olmalıdır. Türkiye’deki partilerin bir  çoğu tabela partisi olmaktan öteye geçmiş değiller. Ülkeyi yönetecek güçlü kadroların işbaşına gelmesi kaçınılmazdır. AKP’nin iktidar olmasına hayal bile edemeyenlerin nasıl, yanıldığını hep birlikte gördük. Her siyasi partinin liderinin gözü Amerika'da olduğu sürede her iktidar olan partinin ve partinin bağımsızlığı söz konusu olacaktır. Ecevit sonrası, sol kitleleri sürükleyecek lider gelmediği gibi konuşma yeteneği yanında halkın anlayacağı dille konuşması başarılmış değil.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Türk siyasi yaşamı içinde olan siyasi partilerin ABD sempatizanı olmalarının oluşturduğu tehlikenin yanında dini görüşlerin AKP ile bütünleşmesinin oluşturduğu tehlikenin büyüklüğü halen anlaşılmıyor! Bu öyle biline!! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 875 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci