MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (1)

05 Mart 2020, 18:45

Metin Sezgin


Bu haftaki Mudanya Mektubunda; her yurttaşımızın kolaylıkla girebileceği Google'dan, Ahmet Türk isimli bir vatandaşın (bu vatandaşımızın, görevden alınan Mardin Belediye Başkanı HDP'li siyasetçi Ahmet Türk ile sadece bir isim benzerliği olduğunu sanıyorum) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 24 Ağustos 2016 tarihinde başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan sonraki günlerde kaleme aldığı anlaşılan şu ilginç yazısını okuyucularımla aynen paylaşmak istiyorum:

"...ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın,  Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırları değişecek, buna Türkiye'de dâhil" ifadesiyle başlayan analizlere kaynak teşkil eden The Washington Post Gazetesi'nde yer alan makalesinin yayın tarihinden üç sene sonra ABD Ordusu'nun resmi yayın organında bir harita yayınlandı (BU MEŞUM HARİTAYI MUDANYALI HEMŞEHRİLERİMLE EKTE PAYLAŞIYORUM).

Haziran 2006'da Albay Ralph Peters imzalı yayınlanan yukarıdaki harita, orijinal adıyla Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi bilindik adıyla Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) hedeflemesini gösteriyordu. Bu harita o yıllarda İtalya'da NATO toplantısında Türk subayları önünde teşhir edilmiş ve subaylarımız toplantıyı terk etmişlerdi. Hâlâ bazı kesimler bu projeyi üçüncü sınıf komplo teorisi şeklinde niteleyerek (bilhassa eş başkanlık itirafları sonrasında) hafife alsa da; önce Irak, sonra Arap Baharı, ardından Suriye aşamalarıyla, bu proje (zamanlama bakımından hedeflemeler tutturulamasa da) tıkır tıkır işletiliyor!

Bu meşhur BOP haritasına baktığımızda, konjonktürle de uyumlu olarak en dikkat çeken hususun; Kürdistan (FREE KÜRDİSTAN) olarak ayrılan bölgenin Suriye kısmındaki parçasının, bugün CENTCOM (Centcom'un Türkçe açılımı; Amerika Birleşik Devletleri  Merkez Kuvvetler Komutanlığı'dır)/YPG hâkimiyetindeki Fırat'ın doğusu olduğunu görüyoruz!

Yani CENTCOM'un (Amerika Birleşik Devletleri  Merkez Kuvvetler Komutanlığı ve bu birliklerin himayesindeki YPG  silahlı gücünün) Fırat'ın doğusundaki varlığı, orada ilk etapta Kürt ismi taşımayacak şekilde bir garnizon devletçiği kurma çalışmaları, sahadaki işbirlikçileri en önemlisi Irak ve Türkiye üzerinde  rezerv alanlar oluşturacak stratejiler üretmesi kesinlikle tesadüfî değil! Bu haritaya göre bu proje sürecini işletenlerin öncelikli hedefleri hakkında verebileceğimiz en isabetli hüküm, CENTCOM/YPG'nin Fırat'ın doğusundaki hâkimiyetlerini sağlamlaştırmak.

Şu anda bölgeyle alakalı üretilen stratejik düşüncelerin en revaçta öngörüsü Akdeniz'e dek uzanacak bir Kürt Koridoru mimarisi ise, bu haritaya göre öncelenmiyor!

Dedik ya, ABD ve müttefiklerinin öncelikli hedefleri Fırat'ın doğusunda tam egemenlik sağlamak. Bu doğrultuda Fırat'ın doğusunda; Dereke, Sabah el-Hayr, Ayn İsa, Til Semen, Tabka, Celebiye, Herb Heşk, Miştanur Tepesi, Sırrin, Tanf, Til Temir ve Menbiç olmak üzere, askerî-lojistik- radar/izleme istasyonu ve istihbarî amaçlı toplam 12 askeri üs kurulmuştur. Diğer yandan Fırat'ın doğusundaki bu üslerde Fransız ve İngiliz özel askerî birlikleri de konuşludur. Ne hikmetse CENTCOM, bu Fransız ve İngiliz özel askerî birliklerini Türkiye sınırına en yakın bölgelerde ihdas edilen üslerde konuşlandırmıştır! Bir önceki yazımızda Türkiye'nin ABD'ye; YPG'lilerin Fırat'ın doğusuna taşınması şartıyla, Menbiç'te stratejik ortalık önerisi iletmesini  Türkiye'nin CENTCOM'un Fırat'ın doğusundaki yapılanmasına  meşrûiyet ürettiği ve bu statüye râzı olduğu anlamına geldiği.. şeklinde yorumlamıştık.

Oysa Türkiye'nin; genelde Fırat'ın batısındaki, özelde Menbiç'teki YPG/PKK'lıların CENTCOM güdümündeki Fırat'ın doğusuna taşınması ve Fırat'ın batısına geçmemesi yönündeki önerisi, mevcut tehdit ve tehlikeleri ortadan kaldırmıyor! Çünkü BOP mucibince Suriye'nin kuzeyinde müstakbel Kürt devleti için vaat edilen yer, zaten Fırat'ın doğusundaki topraklar!

Hülasa, maalesef ABD ile Suriye merkezli müzakere trafiği ve süreci işletildiğinden beri, Suriye politikalarımızı sevk ve idare edenlerin dillerinden düşmeyen ve tehdit algılamalarında ilk sırada yer alan  Fırat'ın doğusu vurgusu  hassasiyetini kaybetmeye başladı! Oysa Sayın Erdoğan ve iktidar networkunun Fırat Kalkan Harekâtı'ndan beri şiddetini arttırarak dillendirdiği en iddialı çekirdek siyasî söylemi  Fırat'ın doğusundaki yapılanmaya asla müsaade edilmeyeceği şeklindeydi. Lakin ülkemize yönelik tehdit ve tehlike algılamalarını sadece Afrin-Menbiç-İdlib üçgeni üretiyormuş gibi Fırat'ın doğusu vurgusu ağızlara alınmaz oldu!  İki gün sonra (8-9 Mart) Suriye merkezli Türkiye-ABD müzakerelerinin ikinci ayağı Washington'da başlayacaktır. Küresel, bölgesel ve dâhilî politik süreçleri etkileyebilecek bazı dinamikleri harekete geçiren ABD, Ak Parti Hükümeti'ni Fırat'ın doğusu konusunda mutabakata ve işbirliğine zorlamaktadır! Amerika'yla yapılacak olan bu toplantılarda, CENTCOM'a meşrûiyet ve rızâ üretebilecek hiçbir konu müzakere edilmemelidir. YPG/PKK'ya toprak, derinlik, nüfus ve küresel askerî ittifak üreten; Türk Silahlı Kuvvetleri'ni önce küresel, sonra bölgesel uzlaşmalarla sınırlandırmaya çalışan CENTCOM'un; bölgedeki varlığı ve etkinliğini kesinlikle reddetmelidir. Türkiye, siyaset kurumuyla ve silahlı kuvvetleriyle Fırat'ın doğusundaki CENTCOM etkinliğini önce sınırlamak, sonra ülke sınırlarımız dışından uzağa atmak için ne gerekiyorsa onu yapmalıdır. Aksi halde Türkiye, ABD/CENTCOM nezdinde; bölgesel denklemin içinde sürekli meşgul edilen, manipülasyon alanına dönüştürülmeye çalışılan, ekonomisi ve ordusu tedricen kısırlaştırılan nihayetinde Suriye sonrası sıradaki ülke haline getirilebilir!

Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de devam eden Bahar Kalkanı operasyonunun anlamı, yukarıda Ahmet Türk isimli vatandaşımızın aynen alıntı yaptığım bu yazısını okuduktan sonra biraz daha netleşiyor. Yukarıda gördüğünüz, Haziran 2006 tarihinde ABD Ordusu'nun resmi yayın organında yayınlanan ve vatanımızın 1920 Sevr koşullarında olduğu gibi parçalanmasını öngören bu meşum haritayla da açıkça kanıtlandığı gibi bu projenin üçüncü sınıf bir komplo teorisi şeklinde nitelenemeyeceğini, Rusya Federasyonu ve ABD'nin bugün Suriye'de aralarında gizli bir anlaşma yaparak Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Suriye'de tuzağa düşürmeyi planladığı açık bir gerçektir. Bu iki emperyal gücün önümüzdeki günlerde de bu gizli planlarını sürdürerek Suriye'deki İran güçleri ve Rusya Federasyonu güçleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri ile karşı karşıya getirilebileceği tehlikesinin açıkça ufukta göründüğünü belirtmek istiyorum. Bunun için kahin olmaya gerek yoktur.

Geçen hafta İdlip'te şehit düşen 36 vatan evladına Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum. Bu haftaki yazımı Yüce Allah'ın Büyük Türk Milleti'ni izmihlalden ve rahmetli Yaşar Nuri Öztürk'ün kitabındaki deyimiyle  "Kötülük Toplumu” olmaktan kurtarmasını" dileyerek noktalıyorum.

Gelecek hafta yazımın başlığını "Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız" şeklinde neden koyduğumu, yukarıda gördüğünüz Haziran 2006 tarihinde ABD Ordusu'nun resmi yayın organında yayınlanan meşum haritada olduğu gibi ÜLKEMİZİN 1920 SEVR KOŞULLARINDA OLDUĞU GİBİ  PARÇALANMASINI  ÖNGÖREN  bu projenin  nasıl ve hangi koşulların oluşmasıyla Mustafa Kemal ve kendisi gibi yiğit arkadaşlarınca yenilmemek üzere kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde ve bu Türk yurdunda asla hayata geçirilemeyeceğini anlatmaya çalışacağım.

Mudanya Mektupları'nda sık sık tekrarladığım gibi; bu topraklarda Mustafa Kemaller'in Allah'ın izniyle asla yenilemeyeceğini gelecek haftaki yazımda bir kez daha (ancak bunun koşullarıyla birlikte) açıklamaya çalışacağım.

Bu makale 2029 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci