MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Covit 19 ile mücadelenin bedeli

02 Nisan 2020, 00:28

Efraim Pala


Ülkemizde bilim insanlarının tavsiyesi ile Sağlık Bakanlığımızın, Valimizin, Kaymakamımızın ve Belediye Başkanımızın korona virüse (Covit 19)’a karşın almış oldukları önlemler toplum sağlığı için hayati önem arz etmektedir.

Alınan önlemlerin en önemlisi kişinin, kişiler ile sosyal temastan kaçınması ve el hijyeni olduğunu başlık altında toplayabiliriz. Korona virüs ile mücadeleye başladığımız günlerden itibaren temizliğin hayatımızdaki önemini anladık. Virüse karşı yaptığımız en önemli savunmamız ellerimizi, temastan sonra el dezenfektasyonları ve su-sabun ile yıkamaktır. Bunun yanında ağız, burun gibi üst solunum organlarının Covit 19 virüsüne maruz kalmaması için maske ve eldiven kullanmak olmalıdır.

El sağlığını sağlayabilmek için gün içerisinde birçok kere ellerimizi en az 20 saniye su ve sabun ile yıkamak su sarfiyatını arttıracaktır. Su fakiri haline gelmekte olan ülkemizde, Bursa’daki barajlardaki su doluluk oranının ortalama yüzde 65 civarında olduğu açıklanmıştı. Bursa'daki barajların yeterli doluluk oranına ulaşamaması gerekçesi ile su tasarrufunu mutlaka önemsemeliyiz. Aile bütçesini düşünerek ve sonraki yaz aylarında susuz kalmamak için bireysel olarak tasarruf etmenin yollarını bulmalıyız.

Bu doğrultuda evlerde çok su sarfiyatı olan, WC’lerde su tasarruflu rezervasyonların kullanımını arttırmalı, mutfakta oluşan bulaşıkları bulaşık makinası ile yıkanmasını sağlamalıyız.  Ayrıca elleri yıkarken çok su tüketildiğinden çeşmenin altında iken eli görenve su bataryalarına takılabilen sensörlü cihazları kullanmayı da öneririm.

Mudanya’mızda zorunlu ihtiyaçları temin edilmesini sağlayan esnafımızın haricinde, alınan bu önlemlere tüm halkımız, işçisi, emeklisi, esnafı ile uyum sağladı. Bu zor ekonomik şartlar altında, esnafımız dükkânlarını kapattı. Halkımız sokağa çıkmayıp, işyerine gitmeyerek oluşabilecek virüs bulaşmasının önüne geçmeye çalışmaktadırlar. Bu aşamada bazı işverenler süresiz izin uygulamasının yanında bazı işverenler de çalışanını işten çıkarmak zorunda kalmaktadır. İşinden uzak kalan veya işine son verilen vatandaşlar evlerinde hayatlarını karantina altında geçirmektedirler. Bu durumda maddi gelirleri ya kesilmekte ya da çok aza inmektedir.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Milletvekili Gültekin Uysal’ın bir aylık ücretini korona virüs ile mücadele için bağışlamasının öncü olduğu görülmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk milleti adına "Biz Bize yeteriz" adı altında yardım kampanyası başlatmıştır. Bu kampanyaya7 aylık maaşı ile katılması ile bazı bakan ve milletvekillerinin 3, 4 aylık maaşlarını bağışlamaları örnek bir davranış olmuştur. Fakat genel kapsamlı bir çalışma olmadığı ve genele hitap etmediği için toplumdaki beklentileri karşılamamaktadır.

Gerçek şu ki; milletin hane bütçesinin en önemli kalemleri, doğalgaz, su, elektrik ve iletişim fatura giderleridir. Maddi kayıp yaşayan vatandaşlarımızın ödemek zorunda olduğu faturaları 3 ay ertelemek vatandaşı kısmen rahatlatacak ancak 3 ay sonra toplu faturalar ile karşılaşacaklar. Bu süre içerisinde işinden uzak kalan, çalışamayan vatandaşlar bu faturalarını bugün ödeyemezken 3 ay sonra da ödemesi mümkün olmayacaktır.

Karantinada ne kadar gün geçireceğimiz belli değil. Bu süreç insanların evde kalmaları, kişisel temizliğine dikkat etmeleri ve yapılan tıbbi mücadelenin başarısı ile doğru orantılıdır. Ancak bu karantina süresi içinde milletin zorunlu ödenmesi gereken su faturalarını, elektrik faturalarını, doğalgaz faturalarını ve iletişim şirketleri (GSM ve İnternet) faturalarını devletin katkısı ile kendisi ödeyerek milletine sahipsiz olmadığını göstermelidir.

Devletimizin, Suriyeli sığınmacılara bugüne kadar 45 milyar dolar civarında yapmış olduğu insani yardımları biliyoruz. Kanımca, devletimiz Büyük Türkiye olduğunu burada ispat etmeli. Kendi vatandaşlarının 3 aylık süre içindeki zorunlu faturalarını ödeyerek insani yardımları yapmakla işe başlamalı.

Böylelikle, devletin "Ben buradayım" diyerek "Devletin Baba" olduğunu milletine ispat etmesinin yeri ve zamanının geldiği açıktır

Bu makale 1061 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci