MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Aytürk

Gerçekler rüya ile karıştı

09 Nisan 2020, 07:49

Metin Aytürk


Rivayet bu ya, vakti zamanında bir köyde gözleri görmez, garip, yaşlı, biraz esrik bir kadın yaşarmış.

Köyde gezer, birilerinin kapısını çalar, yiyecek filan istermiş. Nerden, nasıl geldiğini kimse göremezmiş. Kendisine iyi davrananlara dua, kötü davrananlara ise beddua edermiş. Kapısını çaldığı evlerde beddua ettiği kişilerden ölenler olurmuş.

Beddua ettiği kişi sayısı yaklaşık yüzde 2-3 arasında olurmuş. Bu durum duyulunca, kimse ona kapıyı açmak istemezmiş. Köylüleri bir korku sarmış. Millet evine kapanmış. Dışarı çıkamaz olmuş onun yüzünden.

Hatta kapı girişlerine kötü koksun da gelmesin, kapımızı çalmasın diye sirke, alkol, çamaşır suyu gibi kötü kokan sıvılar dökerlermiş! Muska yazdırıp bina girişlerine asanlar da olmuş.

Bizim bu hikayemizdeki yaşlı Kör Ana benzeri biri, yabancı ülkelerde de varmış. Orada tabii adı Kör Ana olacak değil ya onun adı Corana! imiş. Okunuşu Korana!…  Tabii zamanımız, her yere kolayca gidebilme zamanı. Dünyanın her yerine kolayca gider olmuş bu Korana.

Virüs geldi kapıyı çaldı diyorlar ya.. Görünmeyen, bilinmeyen bir şey .. İşte bu virüsün adını da ona öykünerek Korana koymuşlar yabancı diyarlarda.

*

Bizler de evlerimize kapandık, her yere bu sıvılardan dökmeye başladık korkudan. Çalmasın korona kapımızı diye. Hatta elimizi yüzümüzü de bu kötü kokulu sıvılar ile yıkar olduk. Dahası, sabunla el yıkamak da bu Koranayı uzaklaştırıyor dediler. Onu da yapıyoruz. Sabunlu sular ile her yeri, elimizi yüzümüzü sık sık yıkıyoruz. Yumurtaları çatlasın, defolup gitsin diye.

Hatta, tüm bu önlemlere rağmen çalmasın diye, kapı zillerini iptal edenler dahi oluyormuş. Yanlış anlayanlar dahi olmuş bu konuyu. Çalınmasın diye kapıyı hepten sökenler bile varmış diyorlar!!

Geçen gün daire giriş kapısına doğru yöneldim. Hanım nereye diye sordu. Kapı çaldı galiba dedim. Ne kapısı. Çalınmasın diye kapıyı söktün ya! dedi. Elimi başıma götürüp kaşımaya başladım aptal aptal. Bir şey diyemedim.

Olay ve söylentiler o kadar yayılmış ki..

Bu durum karşısında bizim ülkemizde de olaya el koymuş yöneticilerimiz. Herkesin reisi olacağım diye yemin eden başkanımız, uzaktan yaptığı konuşmasında öğütler verdi millete. Bu arada siyasi rakipleri ve  sevmediği kişilere de demediğini bırakmadı.

Bu konuşmasında “Birlik olmalıyız” çağrısı yaparken kendisine oy vermeyenleri, toplantıya davet etmediği muhalif belediye başkanlarını, birlik çağrısı yaptığı bu konuşmasında eleştirmesi, Kor Ana'nın dahi dikkatini çekmiş, o da şaşırmış bu işe.

İlçemizdeki bazı muhalif kişiler de “Yahu!!Bu Korana neden bu halkın kapısını çalıyor da gidip şu  başkanın kapısını çalmıyor?” diye söyleniyormuş.

Ülkemizin neredeyse üçte ikisine sokağa çıkma yasağı konmuş.

Başkan da bundan istifade, söz verdiği halde 6 yıldır yapamadığı tepedeki çok amaçlı binanın temelini atarken, yalnız başına fotoğraf çektirmiş. Niye bu günleri seçti ki? O kalabalık karşısında konuşmayı severdi diye soranlar olmuş.

Sokağa çıkma yasağı olduğundan, doğru mu bu olay diye kimse de gidip bakamıyormuş. Aslında, Korana bir gidip baksa da millete uzaktan haber verse diye bir beklenti varmış.

Bir başka söylenti duyuluyor etrafta. Güya bizim yükselişimizi çekemeyen ülkelerden ABD. ”Bu Türkler ile baş edemiyoruz. Birbirlerine kenetlenmişler. Ekonomisi, yönetimi, düzenleri çok iyi. Her zaman sarılıp, kucaklaşıp öpüşüyorlar. El sıkışıyorlar. Bir birlerine çok bağlılar. Onların bu samimiyetlerini bozalım, aralarına nifak sokalım” diye bu Koranayı bize göndermişler.

Bazıları da diyor ki, bu kor yada kör ana her neyse işte, bu alınan önlemler yetmiyor, muska yazdırıp kapı girişlerine asalım. Bazıları da aşı üretip insanları aşılayalım, o zaman korana gelemez. Muska yaptıranlardan dünya değiştirenler çok olmuş tabii. Şimdi aşı bekliyorlarmış!

Bir de “Evde kal, sağlıklı kal” sloganı var. İnsanın iki tür sağlığı var. Fiziki beden sağlığı ve ruh sağlığı. İki ucu pis değnek. Dışarı çıkarsan fiziki sağlık, evde kalırsan ruh sağlığı bozuluyor!

Benim durumum daha da zor. Salgından önce sokakta tanıdığım bir aile ile karşılaşmıştım. Ellerinde bavullar ile eve dönüyorlardı. Hatırlarını sorarken ellerini sıktım. Singapur’dan seyahatten dönüyorlarmış. Hemen araya mesafe koydum.

O zaman Çin’de bu Korana faaliyette. Yahu virüs filan olmasın diye sordum uzaktan. "Yok yok virüse yakalanmadan döndük" dedi. Kuşkuluydum ama unuttum gitti.

Bize de salgın geldiğinden birkaç gün sonra elini sıktığım arkadaşı hastaneye yatırmışlar virüs şüphesiyle. Aldı mı beni bir korku!! Ondan çok ben tahlil sonucunu takip ettim bir hafta. "Korana oralardan gelip benim kapımı da mı bu şekilde çaldı yoksa?" diye uykularım kaçtı.

Neyse ki test sonucu negatif çıktı da arkadaşın, ben de, o da rahat nefes aldık.

Bu arada çat kapı ABD de, Avrupa’da, Asya’da dolaşan Korana bize gelmesin mi??!

Bizim ülkemizde her gün kaç kişiye beddua etti diye çetele tutuyor olduk. Aritmetik bilgilerimizi de tazeliyoruz aynı zamanda.

Polisler de yeni bir görev öğrenmiş oldular. Tüm güvenlik işleri yanında yeni işleri ateş ölçmek, evlere yiyecek servis etmek!

Hele doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız… Canları pahasına bu korana ile mücadele ediyorlar. Ya bari onlara beddua etmeseydin canı çıkasıca korana!!

Gözlerimi ovuşturarak sabah kalktığımda, bu rüya mı gerçek mi diye oturup yatağa, uykulu gözlerle etrafa baktım afal afal. Beni uykusuz bırakan rüya.. Rüya canım! dedim kendime.

Elini dezenfekte etmekle uğraşan hanımı görünce gerçekle karşılaştım. Gerçekler ve rüyalar birbirine karışmıştı.

Ona “Benim ruhsal durumum bozuk, doktora gidiyorum” diyerek kapıya yöneldim.

Çıkamadım!

Yaşım tutmadı!

Telefon ile ulaştığım ruh sağlığı doktoru bana;

“Zorlu günlerde biraz rüya görmek iyidir. Korana’yı  düşünmeyi, saçmalıkları, boş ve gereksiz bilgileri izlemeyi bırak” dedi...

Bu makale 1327 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci