MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Bana bir şey olmaz!

09 Nisan 2020, 07:59

Efraim Pala


Korona virüs (Kovit-19) salgını dünyanın her ülkesine yayıldı. Virüsün bu kadar hızlı yayılmasından ülkemizde nasibini aldı. Alınan her türlü önlemin yetersiz ve bazı vatandaşlarımızın bana bir şey olmaz düşüncesi ile konuyu önemsememesi sonucunda ülkemizdeki tüm şehirlere, ilçelere korona virüsü olan, Kovit-19 virüsü yayıldı. On binleri bulan hastalığa yakalanan vatandaşlarımızdan maalesef hayatını kaybedenler gün geçtikçe artıyor.

Virüse yakalanan kişilerin temas ettikleri insanlar araştırıldığında, bir virüs bulaşmış kişinin kendi ailesinden, arkadaşlarından yani temas ettiği kişilerden toplam 30 kişiye virüsü bulaştırabileceği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı.Dünya ortalamasında yüzde 2,6 olan bulaştırma oranı, ülkemize İstanbul’a gelince yüzde 16 oranına yükselmesi endişe vericidir. Bulaşıcılık oranının yüksek olması alınan önlemleri vatandaşların dikkate almadıklarının işareti olarak görebiliriz.

Türkiye de toplam Covit-19 virüsüne yakalanan insanlara bakıldığında, yüzde 60’ının İstanbul'da yaşayan vatandaşlarda çıkması düşündürücü olmalıdır. 16 milyonluk metropol olan İstanbul'da, bu çok yüksek bir rakamdır. 04.04.2020 günü virüse yakalanıpta hayatını kaybedenlerin sayısı ise Türkiye’de 501 olmasına rağmen İstanbul'da 210'dur. Yani Türkiye'de virüse yakalanıp hayatını kaybeden vatandaşlarımızın oranı İstanbul için yüzde 42’dir.

Uzmanların, Sağlık Bakanı'nın vs. gerekmedikçe sokağa çıkmayın ve evde kalın uyarılarına rağmen Türkiye’nin şehir merkezlerinde bir kısım vatandaşların bu çağrılara kulak vermedikleri görülüyor. Zeytinci Necdet Uyar ağabeyimizin söylediği gibi, "Yağmur’dan ıslandığımızı ancak bedenimize geçince mi anlayacağız? Hâlbuki yağmur yağdığında şemsiyeyi kullansak hiç ıslanmayacağız!" sözünü de kulağımıza küpe yapmalıyız.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile izne tabi olanlar hariç, 20 yaşının altında ve 65 yaş üstündeki ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların dışarıya çıkması yasaklandı. Çalışmayan, evden çıkmasına gerek olmayan, bu yaş grubundaki insanların sokağa çıkmaması virüsün yayılmaması için önemli bir tedbirdir.

Bugün geldiğimiz noktada ülkemizde virüsün yayılmasını önleyecek çok önemli tedbirler alınıyor. Büyükşehirler arası gıda nakliyesi, ölüm, hastalık vs. haricinde seyahatlerin kısıtlanması virüsün yayılmasını önleyecek hamlelerden birisi. Vatandaşın gıda ihtiyacını karşıladıkları marketlere, pazarlara ve kapalı alanlara maskesiz alınmaması ve kişiler arasındaki sosyal mesafe olarak 3 adım kuralını uygulamakta önemli önlemlerden birisi.

Virüs gücünü temas ortamında alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Bu salgına karşı zafer elde etmenin en önemli adımı yayılmasını önlemektir. Yayıldıkça güçlenir. Virüse bu gücü vermeyelim. Kendimizi izole edelim. Bu konuda evde kalmamız, hijyen kurallarına uymamız virüse karşı alabileceğimiz en büyük hamle olacaktır. İnanın; Korona virüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

Ülkemizde, Mart ayının 11'de başlayan bu salgının daha başında olduğumuzu yazılandan ve gelişmelerden anlıyorum. O yüzden elzem bir işi olmayan evden dışarıya çıkmasın, diyerek insanların bas bas bağırmasını görmezden gelmeye devam edersek iş işten geçecek. "Bana bir şey olmaz" diyen kişilere, iş işten geçmesin diyerek üstüne basa basa diyorum ki kendinizi düşünmüyorsanız, çevremizdeki insanlarımızın sağlığını düşünelim. Öncelikle ailenizden olma ihtimali yüksek virüsü bulaştırabileceğiniz insanları düşünün. Sorumlu davranın evde kalın, dışarıya çıkmayın.

Evde kalmak; hastanede kalmaktan, mezarda kalmaktan daha evlâdır.

Bu makale 1253 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci