MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!

29 Mayıs 2020, 12:10

Efraim Pala


Depremin yanı sıra Mudanya'da bizleri bekleyen büyük afetlerden biri de sel felaketidir.

Mudanya arazi yapısı bakımından denize dik ve yüksek tepelerden meydana gelen bir coğrafi yapıya sahiptir. Aşırı yağışlardan sonra oluşabilecek bir sel felaketi riski ilçemizde her zaman halkımızı tehdit ediyor. Mudanya'ya dağlardan gelebilecek bir sel felaketini karşılayacak altyapımız, buna hazır değil. Dere yatakları ve sel gelebilecek alanların bazıları halen ıslah edilmedi.

Mevcut kirli su ve yağmur suyu tahliye irsaliye hattı az yağışlarda bile tıkanıyor. Nüfusumuzun yoğunluğunu, artık mevcut alt yapı kaldıramamaktadır. Mudanya’nın ana caddeleri böyle bir yağıştan sonra göl haline gelmektedir. Dağlardan yollarımıza ve sokaklarımıza çamur balçığı, taş ve kaya parçacıkları gelmektedir.

Üzülerek söylüyorum ki; aşırı yağışlardan sonra yollarımızdaki bu çamur ve balçıklar ihmal ediliyor, istenilen şekilde temizlenmiyor. Yağış sonrasında kendiliğinden kuruyarak vatandaşların toz ve pislik ile yaşaması zorunlu hale getiriliyor.  İşte size bir örnek;

Mudanya'ya yağan ve şiddeti biraz fazla olan yağışlardan sonra Yeni Mahalle Eski Bursa Asfaltında diğer adı ile (Eski Mudanya yoluna) zeytinliklerden çamur balçığı seli gelmektedir. Zeytinliklerden gelen bu çamur balçığına bugüne kadar kısmi müdahaleler edilmiş, ancak kalıcı tedbirler alınmamıştır. Yoldaki kod farkı ile de sel Yörükali Mahallesi kavşağı içinde birikmekte burada ikamet edenler, evlerinde bile dışarıya çıkamaz hale gelmektedir. Hal böyle olunca her yağıştan sonra Eski Mudanya yolu makus kaderi ile karşı karşıya kalmaktadır. Kimse sahip çıkmamaktadır!

Yetki kargaşası ile ortada kalan Eski Bursa asfaltında oluşan çamur balçığı sonrasında bu yol üzerinde seyreden araçlar trafik kazası riski ile karşı karşıya gelmektedir. Bunun yanında Dadaşlar Bölgesi ve Yörükali Mahallesi kavşağı civarında oturan vatandaşlar oluşabilecek sel felaketi ile evleri sel altında kalacağı aşikardır. Öyle ki bu bölgede konutların haricinde birde çocuk kreşinin olması dikkatleri buraya çekmemiz için gerekli bir neden olmalıdır.

Ne yazık ki yukarıda saydığım bu riskleri birçok kere yapılan müracaatlar sonrasında ilgili kurumlar bazen pansuman tedbirler alarak müdahale etmişlerdir. Çamur balçıkları bu yolun kenarına ötelenerek bırakılmış, alınmamış ve her yağışta aynı tehlike tekrar tekrar yaşanmaktadır.

Peki bu durumda neler yapılmalı?

Teknolojinin ilerlemesi ile genelde hepimizin telefonunda olan hava durumu programında saati saatine doğru tahminlerde bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava kontrol ve ölçüm sonuçlarını görmekteyiz. Belediyelerimizin ve muhtarlarımızın sosyal medya üzerinden Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınlamış olduğu ve aşırı yağışların beklendiğini ifade duyurular yapmaktadır. Tahminde bulunulan gün ve saatlerde BUSKİ, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mudanya Belediyesi sel riskine karşı müdahale için hazır kıta ekipler oluşturulmalı. Bu birimler hafta sonları sessizliğe bürünmemeli, anında müdahale için hazırda bekletilmelidir.

Mevcut riskli olan (Eski Mudanya yolu Dadaşlar bölgesi gibi) bölgelerde sel felaketi ıslah çalışmaları yapılması ve önlem alınması gerekmektedir .Oluşabilecek sel riskine karşı zeytinlikler tarafına yolun kenarına taş duvarlar örülmeli, asfalt yolun kenarına yağmur ve sel suyunu tahliyesi için su kanalı yapılarak, suyun tahliye edilmesi sağlanmalıdır.

Yetki kargaşasını geride bırakarak ortak bir konsorsiyum ile el ele vererek her birim (Mudanya Belediyesi & Bursa Büyükşehir Belediyesi &BUSKİ) kendi üzerine düşen görevleri yerine getirmeli. İnsanların canını tehlikeye sokacak olan bu tür riskleri ortadan kaldıracak çalışmaların yapılması, halkın yararına önlemler alınması gönülleri fethedecektir.

Bu makale 1314 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci