MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Hacı Bektaş-ı Veli

26 Haziran 2020, 00:32

Tevhide Türken


Horasan 1216 yılının sonbaharında sakin bir gün yaşanmaktaydı. Genç bir adam oturduğu yerde ağaç dallarından toprağa düşen sarmış yaprakları, dalgın dalgın seyrediyordu. İbrahim-i Sani'ni o anda aklında tek bir düşüncesi vardı. Az sonra dünyaya gelecek yavrusu onun bir an önce büyüyüp bilim dünyası ile tanışmasını istiyor, bunun için dualar ediyordu. Lohusa yatağındaki güzel kadın, yakışıklı eşine nur topu gibi bir erkek evlatla karşıladı. Mutluluğunun doruklarındaki baba, eşi Hatem Hanım'a gülümsedi. "Hatun çocuğumuz kutlu olsun. Onu önce Allah'a sonra sana emanet ediyorum. Bu çocukta gönüllere ferahlık veren bir yüz var" dedi. Nur yüzlü bu çocuğa babası Mehmet Hacı Bektaş adını vermiş ve bu çocuk okuyup, mutlaka bilim dünyasına girmeliydi. Nur yüzlü bu çocuk henüz öğrenim çağına gelmeden babası, oğluna öğretme yetisi son derece güçlü bilge birini aramaya başlar ve sonunda Türkistan'ın 99 pirinin piri Ahmet Yesevi'nin müritlerinden Lokman-ı perendeyi uçan lokman uygun buldu. Lokman, uçma yetisin Yesevi'den almıştı. Bu biçimde kendini aşma (trans) durumunda dağlarda gezebiliyor, kendisi gibi kendinden geçmiş canlarla karşılaşabiliyordu. İbrahim-i Sani, Lokman-ı oğluna tüm bildiklerini öğretmesi için Horasan'dan getirtti. Zaten Ahmet Yesevi de kendini aşma durumunda görüştüğü öğrencisi Lokman Perende'ye, "Bektaş'a dikkat edin. Türk ırkına, Türk boylarına yol göstereceklerden biri de odur" demiş Anadolu'ya gönderilmesini istemişti.

1240 yılında kardeşi Mintaş (Menteş) ile birlikte yola düşen Hacı Bektaş önce Sivas'ta konaklar, oradan Amasya'ya geçer, ardından Suluca Karahöyük'ü sonunda şimdiki adı Hacı Bektaş'ı kendine yurt edinir. En az 5 bin yıllık bir insanlık serüvenini tanıklık etmiş üzerinde neolitik ve Tunç çağı insanlarının, Hattilerin, Hititlerin, Tebellerin, Galatların, Romalıların, Bizanslıların ve de Türklerin kültürlerini yığdıkları bu tepe o zamanlar Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubat tarafından savaşlarda büyük yararlık göstermiş bir asker olan Horasanlı Yunus'a, yurtluk olarak verilmiş küçük bir konak yeriydi. Hacı Bektaş, o zamanların bir obayı andıran Suluca Karahöyük'ünde Horasanlı Yunus'un oğlu İdris'in ve eşi Kadıncık Ana'ya konuk oldu ve onlarında evinde ağırlandı. Hacı Bektaş, Suluca Karahöyük'ü bir halk üniversitesi haline getirdi. Geleceğin bir çok bilginini yetiştirdi. Yunus Emre'nin hocası olan ve Hacı Bektaş'a Taptuk Bulduk padişahın dediği için bu isimle anılan Taptuk Emre, Sarı Saltuk, Geyikli Ahmet Baba, Abdal Musa Ahi Evran Seyyit Ali (Deli Sultan) Kaygusuz Abdal ve Pir Sultan Abdal bunların arasındaydılar.

Hacı Bektaş, 63 yıl yaşadı velayetnameye göre, 1271 yılının bir günü öleceğin anlayınca Horasanlı Yunus'un oğullarından Saru İsmail'i yanına çağırtıp ona "Öldüğümde beni bir ceviz tabuta koyun" diye vasiyette bulunur. Hacı Bektaş, yaşamı boyunca bir bilgin ve öğretmen olarak insan sevgisini dünyada her şeyin üstünde tutma inancını insanlar arasında yaymaya çalıştı. Bektaşi inancına göre Orhan Gazi ilk Osmanlı Ordusu'nu kurarken Hacı Bektaş'ın düşüncelerinden yararlanmış, kurulan orduya dua etmiş ve Yeniçeriler de kendisini Pir olarak tanımışlardır. Hacı Bektaş, Yeniçeriliğin kurulmasından hatta Sultan Orhan'ın doğumundan çok önce vefat ettiği için bu bilginin doğruluğu olası değildir. Ancak Yeniçeri Ocağı'nda Bektaşiliğin hakim olduğu ve Yeniçerilerin kendilerine Taife-i Bektaşiyan dedikleri de gerçektir. Ve Yeniçeri Ocağı'nda bu eğitime uyan Yavuz Sultan Selim'in de Bektaşi olduğu doğrudur. Ölümünden sonra Hacı Bektaş daha büyük önem kazanmıştır. Böylece Suluca Karahöyük yöresi de ünlenip adını Hacı Bektaş olarak değişmiştir. Huzuru Pir adıyla anılan Hacı Bektaş Türbesi ise Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmıştı.

-Sürecek-

Bu makale 1788 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci