MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'nın istinat duvarları

26 Haziran 2020, 00:35

Efraim Pala


2020 yılı, geçen yılların Haziran ayı ile kıyaslandığında en fazla yağış aldığımız yıllardan biri.  Normalde Balkanlardan ve Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen hava hareketlerinde, bu tür ani yağışlar görülmemektedir. Ancak, Akdeniz üzerinden gelen küresel iklim değişikliği kaynaklı olan sıcak ve yağışlı hava hareketleri yaz aylarında ani yağışlara ve su baskınlarına neden oluyor.

Yaz sağanağının sele döndüğü, Kestel ilçemizin Dudaklı, Narlıdere, Aksu, Kayacık ve Orhangazi’ye bağlı Sölöz mahallelerinde aşırı yağış nedeniyle tarım alanları, yollar ve evler sular altında kaldı. Oluşan sel felaketinden dolayı 5 vatandaşımız hayatını kaybetmesi ve mahallelerdeki evlerin kullanılamaz hale gelmiş olması bizleri üzüntüye boğdu.

İlçemiz Mudanya’nın da sel felaketi tehdidi altında olduğunu 29 Mayıs 2020 günü gazetemizde bir makale ile yayımlamıştım. Ani yağış alan ilçemizde, zeytinliklerden gelen çamur balçığının Eski Bursa Asfaltı'na ulaştığını belgeleri ile takdirlerinize sunmuştum. Öyle ki yağmur suyu balçığının geldiği Eski Bursa asfaltında Çocuk Kreşi'nin de olması kimseyi harekete geçirmedi. Yol üzerine gelen bu balçık kendi halinde bırakılarak doğal yollardan kurumaya ve bölgeyi toz toprak haline gelmesi ve terk edilmesini ilgisizliğe bir örnek olarak gösterebilirim.

Ben, sel felaketi ile de ilgili olan başka bir konuya değinmek istiyorum. Mudanya’daki istinat duvarları.

İlçemizin coğrafi konumu denize dik dağlardan oluşmaktadır. Arazi yapıları dik ve yamaçlı olduğu için, konut yapan müteahhit firmaları kot farkından da yararlanarak çok katlı binalar yapmaktadır. Blokların ve binaların arasına yığma taş istinat duvarlarının yapılması standartlara ne kadar uygun olduğunu bilemiyoruz.

Mudanya yığma taş istinat duvarları ile dolu. Bu duvarların yüksekliğinin 3 metreyi geçmesi ve aynı şekilde metrelerce uzun olması yanal ve dikey basınç altında kalması ile bu basınca ne kadar dayanacağı belirsizdir.

Yapılan araştırmalar da, istinat duvarı yıkılmalarının yaklaşık yüzde 33 oranında, duvar arkasındaki drenajın yetersiz kalmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Yüzde 25 oranında istinat temelinin eksik olması, yüzde 19 oranında istinat perdesinin yeterli olmamasından, yüzde 10 oranında hatalı üretimi diğer sebepler olarak sıralayabiliriz.

Bazı müteahhitlerin istinat duvarı inşasını uygun zemin etüt ve projelendirme çalışmaları yapmadan neredeyse tahmin ve tecrübelere dayanarak yaptıklarını düşünecek olursak, yukarıdaki oranları da göz önüne aldığımızda yaşanan çökmelerin neredeyse yüzde 87 oranında ihmal ve yapım hatalarından kaynaklandığını var sayabiliriz.

19 Ocak 2020 günü Mudanya yolunda bir inşaatta istinat duvarı yapımında, duvarın çökmesi sonrasında 49 yaşındaki Sabri Öztürk’ün feci şekilde hayatını kaybetmesi hafızalarımızdan silinmedi.

Yine geçtiğimiz 19 Haziran günü Gemlik’in Kurşunlu mahallesinde aşırı yağışlardan kaynaklanan istinat duvarının yıkılması nedeni ile tonlarca yığma taş ve beton molozlarının aşağıya çökmesi sonucunda şans eseri can kaybı yaşanmadı.

Aynı şekilde geçen yıllarda Güzelyalı Siteler Mahallesi Kanarya Caddesi'nde aşırı yağışlardan bir sitemizin istinat duvarının çökmesi ile 17 konutta yaşayan vatandaşlar evlerini boşaltmışlardı. Bu iki vaka sonucunda can kaybı yaşanmaması sadece mal kaybı ile sonuçlanması bu konuda şanlı olduğumuzu, fakat konu üzerinde ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Bazı istinat duvarlarının yıkılmasında en temel elemanlardan biri olan barbakan (İstinat duvarlarının arkasındaki suların birikip duvara, zarar vermesini önlemek için bırakılan delikler) yapısının olmaması bunu çok açık bir şekilde gösteriyor.

Hal böyle olunca Mudanya'da öncelikle site ve apartman yöneticilerimiz ile mahalle muhtarlarımızın, istinat duvarlarında barbakan olup olmadığını, su sızıntısının kontrolü ile yıkıntı ve çöküntü olup olmadığının kontrolü yapılması gerekmektedir. Böyle bir anormallik sonucunda ilgililere bilgi verilmesi oluşabilecek çökme sonucunda can ve mal kaybını önleyecektir.

Ülkemizde maddi kayıpların yanı sıra ne yazık ki can kayıplarının da yaşandığı bu çökmelerin önüne geçmek için denetlemelerin artması ve müteahhit firmalarının biraz daha vicdanlarıyla hareket etmeleri sanırım hepimizin yararına olacaktır.

Bu makale 1854 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci