MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Din anlayışı ile politik kimlik

02 Temmuz 2020, 08:13

Mehmet Aktoprak


Tarihte dinlerin inanışı ile başlayan ve din kimliğinin ortaya çıkması ile başlayan savaşlar…

Kudüs için Vatikan’ın başlattığı Haçlı Seferleri'nin oluşturduğu yıllarca süren savaşlar.. Kısa bir zaman aralığında Haçlı Ordularının Kudüs şehrini almaları ile başlayan “ Kudüs Krallığı”nın kurulmasını sağlayan din ve mezhep savaşların akıttığı kanlar! Orta Doğu’da Kudüs çevresinde, din hâkimiyetin kurumlaşması için yapılan kanlı savaşlarda ortaya çıkan kanlı görüntüler… Burada yaşayan insanların dini ve mezheplerin yapılarının şekil değiştirmiş veya kimlik görüntülerinin oluşumudur. Dini açıdan onların üzerlerinde bulundurdukları birer kimliktir! Bulundukları toprakların kültürel yapısı isimleri Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlıktır. Üç dinin de ahlaki kişiliklerini ve karakterlerini ortaya koyan; “Çalmayacaksın, öldürmeyeceksin, yalan söylemeyeceksin ve yalan şahitlik yapmayacaksın, hırsızlık, haksızlık ve zülüm içinde olmayacaksın, tamahkâr davranmayacaksın, zina yapmayacaksın gibi temel ilkelere uyuldu mu?

DİNİ KİMLİKLERE GELİNCE

Dünya nüfusunun yarısından fazlası Hıristiyan olduğuna göre, son dönemde Müslümanlığı tercih eden insanların artış gösterdiği biliniyor! Toplumda dine inananların varlığına gelince; dinler hedefledikleri toplumları neden oluşturamadı? Akla bu soru gelebilir! Dinlerin devri bitiyor mu? Daha açık bir ifade ile Tanrı’nın yerini güçlü olan para, makam, haz ve çıkar değerlerin aldığı söylenebilir mi? Uluslardaki seçim ve yönetim şekillerine baktığımızda; ortaya çıkan değerleri tek kişinin emrinde olmasını nasıl açıklayabiliriz?

Müslümanları siyaset içinde görülmelerinin kendi ifadelerine göre, kurdukları siyasi partiler sayesinde “ Din Devleti” kurma düşüncelerinin arkasında bulunan ‘Haneden’ yaratma isteği  olabilir! Bugün Türkiye’deki Ak Parti iktidarı dini duyguları sömürerek iktidara geldi… Sonrasında kendi aralarında düşünce ayrılığına düşünce, Erdoğan partinin tek adamı oldu. Tek adam olabilmenin yarattığı iktidar gücü sayesinde istediği gibi Türkiye’yi yönettiği söylenebilir! Tüm yetkilerin tek adamın elinde toplandığı cumhur sistemi sayesinde meclisin devre dışı olduğu ve yasaların tartışılmaz bir torba içinde oluşturulmasına cumhuriyet denilmesini içine sindirenlerin yüzde kaçı bu tarz sistemi kabul edebilir…  Ak Parti iktidarının Türk Ulusu'na açtığı belaları görmeyen gözler ve duymayan kulaklar ne zaman açılacak? Bu konuda Türk Ulusu'nun düşüncesi parlamenter meclis olması içinde sandıkta Akp’ye cevap vermesi gerekir…  Erdoğan’ın meşhur sözü “sandıktan çıkan, sandıkla gider! Der!  Seçim günü sözüne sadık kalacak mı? Düşüncesi ağır basıyor!!! 

 İMAM BİR İÇSEL DÖNÜŞÜMDÜR

Dine nasıl ne şekilde inandığınızdır! Bu süreç içinde biçim ve kişiliğimizi ortaya koyan içsel bir teslim hareketi olarak kabul edilir… İnanma düşüncesi her tartışmada sorun oluşturuyor. İnsanın kişisel inançları her dönemde sorgulandı…  Kilise Hıristiyanlığının değerlerini oluşturdu! Kendi düşünce ve fikirlerine karşı gelen kişileri aforoz etti. Bugün dini kalkan gibi kullanan ve iktidarını sağlamak isteyen bir Ak Parti iktidarı sayesinde laik Müslüman oluşumu için Müslümanlığı iktidarının çıkarları için kullanıyor ve kullanmaya devam ediliyor… Toplumun üzerinde, dini baskı, korku ile inançlı ve inançsız; iki kutba ayrıştırmak; Müslüman anlayışına ters düşüyor! Din insanları olgunlaştırır ve özgürleştirir ve demokrasi anlayışı ile başlar ve düşünme kavramının geliştirir! Cehennem korkusu ile cennet yaratılması dini açıdan ahlaki olmamaktadır! Herkesin günahı ve sevabı kendine ait olduğuna göre, istenen baskı ve korku yaratma isteği ibadetlerin doğrudan ahlaka katkısı olamaz… Anlaşılması gereken din kişisel ve içsel bir hareket haline dönüşmezse ahlak oluşmaz. Ahlak oluşmadığı zamanda ‘Dini Ahlak’ kurulması söz konusu olamaz!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Dinler,  insanları aydınlatmalıdır! Ahlaklı toplumlar yaratmak için dini sağlıklı öğrenmeliyiz! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 5232 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Esaretin içindeki özgürlük
Efraim Pala Efraim Pala
İYİ Parti Bursa'da kongre heyecanı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İnsan lekesi
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yeni kuşak bildiğimiz gibi değil
Tevhide Türken Tevhide Türken
Orman perisi Dryad'ın acı çığlığı
Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 06/08/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci