MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Aytürk

Belediye ne iş yapar?

02 Temmuz 2020, 08:16

Metin Aytürk


Bir çok kişi bu sorunun yanıtını elbette bilir. Belediye Başkanı ve çalışanlarından bir çoğu da tam olarak bilir belediyenin görevlerini. Ben yine de halka hizmet için seçilenlerin hangi işleri yapması gerektiği konusunda  bir hatırlatma yapayım istedim.

Kısaca ve özetle, ilgili yasaya göre belediyenin görevleri:

1- Kentin altyapısı ile ilgilenmektedir. Bunun içerisine su dağıtımı, şebeke dağıtımı, kanalizasyon, şehir içi yollar, doğalgaz dağıtımı vs. gibi işler belediyeye aittir.

2- Çöp toplama, yolların temizlenmesi, itfaiye hizmetler, zabıta hizmetleri, cadde ve sokak temizliği ve halk sağlığını koruma gibi görevler.

3- Şehir içerisinde imar ile ilgili izin ve belgeler belediyenin görevleri arasındadır.
4- Şehrin ekonomik işleri belediyenin kontrolü altındadır. Fiyat ve ücret tespit etme, haller açma, pazar yerleri kurma, sanayi bölgeleri kurma vs. gibi görevler belediyeye aittir.
5- Şehir içerisinde eğitim ile ilgili görevleri vardır. Okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları düzenleme ve kütüphane açma vs. gibi görevleri vardır.
6- Sağlık hizmetleri, dini görevler, nikah işleri, yurt açma ve ucuz konut yapma gibi görevleri vardır.
7- Şehir içerisindeki ulaştırma alanındaki işler belediyeye aittir.
8- Eski tarihi eserleri koruma, kültür merkezi açma, spor alanları yaratma, tiyatro, müze ve sinema salonları açma gibi..

Burada bizim ilçemizde iyi yapılan bazı  işler bir yana, aksayan konuların bir kısmına göz atmak gerekirse, pazar yerleri kurulması,ulaşım, şehir içi yolların onarım ve bakımı işlerindeki başarısızlıkları yer darlığı nedeniyle sonraya bırakarak, başta tarihi eserlerin korunması, kanalizasyon ve halk sağlığının korunması konularına göz atalım.

Halk sağlığı…

Mudanya Arnavutköy Limanı'nın batı kısmında belediyenin bir duş, tuvalet ve iş ünitesi barakası var. Tuvalet ve duşun pis su giderleri bir çukurda toplanıyordu. Sık sık doluyor ve öndeki plaja ve denize lağım suları akıyordu.

Dolmadan ve  dışarıya akmadan önce vidanjör getirtip bu lağım çukurunu boşaltmak gerekiyordu. Bunu başaramayan belediyemiz yeni ve daha büyük bir depoyu tam plajın ortasına gömdü. Kapağı dış kısımda, kumsalın ortasında görülüyor.

Böylece taşma olmayacak ve zamanında lağım suları vidanjör ile çekilecekti. Olmadı, beceremediler. Bir yıldan beri her hafta 2-3 gün,vidanjör gelene kadar LAĞIM suyu dışarı akıyor. Denize gidiyor.

Çoluk çocuk ailece gelenler bu suyun kirli olacağını düşünemiyorlar. Ne zamana kadar? Pis lağım kokusunu alana kadar. Bir yıla yakındır bu durum böyle.

Şimdi bu konuyu çözümlemek, çok mu zor büyük işler başarmış bir belediye için? Nerede halk sağlığını korumak? Nerede kanalizasyon yapmak? Belediye bu görevleri yapması gerekiyorken, kendi kurduğu düzen nedeniyle insanların sağlığını tehlikeye atıyor.

Çözüm buluncaya kadar bari etrafına bir uyarı yazısı asın! İnsanların sağlığını tehlikeye atmayın..  Belediye sadece bu nedenle bana göre SIFIR puan alır. İlgili ve yetkili kurum görevlilerini buradan göreve davet ediyorum. Sizler lütfen bu konuya el atın. Böyle giderse, koronadan değil mikrobik salgın hastalıktan ölecek millet!!

Diğer görevlerden bir diğeri ise tarihi eserleri korumak değil mi?

Tarihi Eserleri Koruma kurulu belediyeye yazı yazıp, ”İşgal ettirdiğin konut tescilli tarihi binalardaki haksız ticari işgalleri önle, boşalt”  diyor.

Hani belediye tarihi eserleri koruyacaktı? Korumayı bırakın,tarihi konut tescilli yapıları işgal ve tahrip edenlere bir de işletme ticari işletme ruhsatı veriyor. Sanki “kurda kuzu teslim etmişler” gibi.

Belediye başkanının eski adı “Şehr-i Emin” dir. Güvenilir,eke,barıştırıcı vb anlamına gelir. Belediye sorumlu amiri ne yapıyor dersiniz bunları yapması gerekirken?

Tarihi alanlarda ruhsat verdiği ticari işletmeleri tahliye ederken, durumdan şikayetçi olan, tarihi yapıları  koruma görevini üstlenen, halktan vatandaşların buna sebep olduğunu söylüyor.Yani onlar kavga etsin, belediye yetkilileri kenardan seyretsin öyle mi?

Böyle yerel yönetim mi olur? Kavga, dövüş, hakaret, öteleme, kayırma işlerinden bıktı artık insanlar. Lütfen kendinize gelip, sakin bir kafayla düşünün…

Sorun çıkarmayın, sorun çözün!

Bakalım Arnavutköy Liman yanındaki, belediye tuvaletinden denize akan lağım giderini ne zaman çözecekler, önleyebilecekler?

Bekleyelim görelim… Bu  konunun sonuç alınana kadar takipçisi olacağız...

Bu makale 5495 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Esaretin içindeki özgürlük
Efraim Pala Efraim Pala
İYİ Parti Bursa'da kongre heyecanı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İnsan lekesi
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yeni kuşak bildiğimiz gibi değil
Tevhide Türken Tevhide Türken
Orman perisi Dryad'ın acı çığlığı
Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 06/08/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci